Miriam Kacerova

Principal Dancer

Miriam Kacerova

Principal Dancer
On stage at
https://www.stuttgarter-ballett.de/ Stuttgarter Ballett Oberer Schloßgarten 6, 70173 Stuttgart

Romeo and Juliet
Thu 13. Dec / 19:00
Opernhaus
https://www.stuttgarter-ballett.de/ Stuttgarter Ballett Oberer Schloßgarten 6, 70173 Stuttgart

Romeo and Juliet
Sat 15. Dec / 19:00
Opernhaus
https://www.stuttgarter-ballett.de/ Stuttgarter Ballett Oberer Schloßgarten 6, 70173 Stuttgart

Shades of White
Sun 23. Dec / 14:00
Opernhaus
https://www.stuttgarter-ballett.de/ Stuttgarter Ballett Oberer Schloßgarten 6, 70173 Stuttgart

Shades of White
Sun 23. Dec / 19:00
Opernhaus
https://www.stuttgarter-ballett.de/ Stuttgarter Ballett Oberer Schloßgarten 6, 70173 Stuttgart

Shades of White
Tue 25. Dec / 17:00
Opernhaus
Further dates
Miriam Kacerova
On stage at

Vita

Born in Trnava, Slovakia, Miriam Kacerova received her ballet training from 1993 to 2001 at the Dance Conservatory in Bratislava. Subsequently she went to the Académie de Danse Classique Princess Grace in Monaco, from which she graduated in 2004. In January 2004 she became a Corps de ballet member at the Zurich Ballet where she danced in works by Heinz Spoerli. In 2005 Miriam Kacerova joined the Stuttgart Ballet’s Corps de ballet. In 2010/11 she was promoted to Demi Soloist, at the beginning of 2013 to Soloist and to Principal Dancer with the start of the 2014-2015 season.

Her repertoire includes the title role in Giselle (traditional version), Julia in Romeo and Juliet, Tatiana in Onegin (both John Cranko) and Desdemona in Othello (John Neumeier) as well as Lilac Fairy in The Sleeping Beauty (Marcia Haydée) and Bianca in The Taming of the Shrew (John Cranko). In addition, she has danced a wide variety of works by choreographers such as George Balanchine, Frederick Ashton, Hans van Manen, Kenneth MacMillan, William Forsythe, Glen Tetley and Marco Goecke. Choreographers who have created roles especially for her include Mauro Bigonzetti, Jorma Elo, Douglas Lee, Sidi Larbi Cherkaoui, Demis Volpi and Christian Spuck.
Portrait
Miriam Kacerova
Photo Roman Novitzky
Lulu. A Monstre Tragedy
Ch: Christian Spuck
D: Miriam Kacerova
Photo Stuttgarter Ballett
Swan Lake
Ch: John Cranko
D: Miriam Kacerova, Alexander Mc Gowan, Ensemble
Photo Stuttgarter Ballett
Das Fräulein von S.
Ch: Christian Spuck
D: Miriam Kacerova, Özkan Ayik, Clemens Fröhlich
Photo Stuttgarter Ballett
Giselle
Ch: after Coralli, Perrot, Petipa
D: Miriam Kacerova
Photo Stuttgarter Ballett
Holberg Pas de deux
Ch: John Cranko
D: Miriam Kacerova
Photo Stuttgarter Ballett
Onegin
Ch: John Cranko
D: Miriam Kacerova, Friedemann Vogel
Photo Stuttgarter Ballett
Othello
Ch: John Neumeier
D: Miriam Kacerova, Damiano Pettenella
Photo Stuttgarter Ballett
Brouillards
Ch.: John Cranko
D: Miriam Kacerova, Matteo Crockard-Villa
Photo Stuttgarter Ballett

repertoire

Leading Roles and Solo Roles with the Stuttgart Ballet
  • Brouillards (John Cranko): Des pas sur la neige, Feuilles mortes
  • Come neve al sole (Rolando D'Alesio)
  • Concerto for Flute and Harp (John Cranko)
  • Dances at a Gathering (Jerome Robbins): Role in Green
  • Das Fräulein von S. (Christian Spuck): Sapphire
  • Don Quixote (Maximiliano Guerra): Eva
  • Gaîté Parisienne (Maurice Béjart): Ballerina
  • Giselle (after Coralli, Perrot, Petipa): Giselle, Second Wili
  • Holberg Pas de deux (John Cranko)
  • I fratelli – The Brothers (Mauro Bigonzetti): Ginetta
  • Initials R.B.M.E. (John Cranko): B., Solo roles in R., B., and E.
  • IN2 (Fabio Adorisio)
  • Jeu de cartes (John Cranko): Spades-Ace
  • Kammerballett (Hans van Manen)
  • Kingdom of Shades, from: La Bayadère (Natalia Makarova after Marius Petipa): 2nd variation
  • Krabat (Demis Volpi): Worschula
  • La Sylphide (Peter Schaufuss after August Bournonville): One of the two Sylphs
  • Le Sacre du Printemps (Glen Tetley): Solo Role
  • Leonce and Lena (Christian Spuck): Gouverness
  • Lulu. A Monstre Tragedy (Christian Spuck): Countess Geschwitz
  • Mobile (Tomm Ruud)
  • Neurons (Katarzyna Kozielska)
  • Onegin (John Cranko): Tatjana
  • Orphée et Euridice (Staging, Choreography: Christian Spuck)
  • Othello (John Neumeier): Desdemona
  • Pas de deux from: I fratelli – The Brothers (Mauro Bigonzetti)
  • Pas de deux from: Radio and Juliet (Edward Clug)
  • RED in 3. (Jorma Elo)
  • Requiem (Kenneth MacMillan): Solo role
  • Romeo and Juliet (John Cranko): Juliet, Gypsy
  • Slice to Sharp (Jorma Elo)
  • Song of my People Forest People – Sea (John Cranko): Pas de trois
  • Ssss... (Edward Clug)
  • Swan Lake (John Cranko): Pas de six, Princess of Russia, Big Swan
  • Symph (Katarzyna Kozielska)
  • Symphony in C (George Balanchine): leading role 1st movement
  • The Four Temperaments (George Balanchine): Third Theme
  • The Lady of the Camellias (John Neumeier): Olympia
  • The Second Detail (William Forsythe)
  • The Sleeping Beauty (Marcia Haydée after Marius Petipa): Lilac Fairy, Amethyst, Grace Fairy
  • The Song of the Earth (Kenneth MacMillan): Solo role
  • The Taming of the Shrew (John Cranko): Bianca, Pas de six
  • workwithinwork (William Forsythe)
 
Specially created Roles
  • Child of Tree (Katarzyna Kozielska)
  • Firebird (Sidi Larbi Cherkaoui)
  • Il Concertone (Mauro Bigonzetti)
  • Krabat (Demis Volpi)
  • Orphée et Euridice (Staging, Choreography: Christian Spuck)
  • PS (Katarzyna Kozielska)
  • RED in 3. (Jorma Elo)
  • Salome (Demis Volpi): Herodias
  • Temptations (Charles Berry)
  • The Broadway Baby (Bridget Breiner / Demis Volpi)
  • Viewing Room (Douglas Lee)
 
Specially created Roles at Noverre-Society: Young Choreographers
  • ... wie zwei Finger an der Hand (Roman Novitzky)
  • Temptations (Charles Berry)
  • The Hours (Roman Novitzky)
  • vague distriction (Joseph Morrissey)
  • When tears fall (Martin Winter)
 
Corps de ballet Roles with the Stuttgart Ballet
  • Carmen (John Cranko, new production: Reid Anderson and Georgette Tsinguirides)
  • Das siebte Blau (Christian Spuck)
  • Forgotten Land (Jiří Kylián): Couple in Off-White
  • Frank Bridge Variations (Hans van Manen)
  • Gaîté Parisienne (Maurice Béjart)
  • Giselle (Production: Reid Anderson, Valentia Savina)
  • Goecke at the Chamber: The Nutcracker (Marco Goecke)
  • Hamlet (Kevin O’Day): Woman of the Court
  • Initials R.B.M.E. (John Cranko)
  • Kazimir’s Colours (Mauro Bigonzetti)
  • La Fille mal gardée (Sir Frederick Ashton)
  • La Sylphide (Peter Schaufuss after August Bournonville)
  • Le sacre du printemps (Glen Tetley)
  • Leonce and Lena (Christian Spuck)
  • Lulu. A Monstre Tragedy (Christian Spuck)
  • Onegin (John Cranko)
  • Opus 1 (John Cranko)
  • Présence (John Cranko)
  • Requiem (Kenneth MacMillan)
  • Romeo and Juliet (John Cranko)
  • Siebte Sinfonie (Uwe Scholz)
  • Swan Lake (John Cranko)
  • The Four Temperaments (George Balanchine)
  • The Lady and the Fool (John Cranko)
  • The Lady of the Camellias (John Neumeier)
  • The Sleeping Beauty (Marcia Haydée after Marius Petipa)
  • The Song of the Earth (Kenneth MacMillan)
  • The Taming of the Shrew (John Cranko)
  • Theme and Variations (George Balanchine)
  • Voluntaries (Glen Tetley)
 
Corps de ballet Roles with the Zurich Ballet
  • Cinderella (Heinz Spoerli)
  • Coppélia (Heinz Spoerli)
  • Daphnis et Chloe (Heinz Spoerli): one of the three muses
  • Goldberg-Variations (Heinz Spoerli)
  • Le sacre du printemps (Heinz Spoerli)
  • The Nutcracker (Heinz Spoerli)